Srpska poezija na najvecoj kompijuterskoj mrezi
DOBRO DOŠLI
Menu  -izaberite-
NASLOVNA
PESME
BIOGRAFIJE
NARODNA POEZIJA
KRITIKE
TERMINI
ĆIRILICA
DEČIJA
SLUŠAJTE
ŠALJIVE STRANE
NAUČITE
PRETRAGA GOOGLE
DA  BI  STE OVU STRANICU  VIDELI U NAJBOLJEM OBLIKU  IZABERITE VIEW/TEXT SIZE/SMALLER
PESME
BRANKO RADIČEVIVIĆ
VOJISLAV ILIĆ
ALEKSA ŠANTIĆ
JOVAN DUČIĆ
MILAN RAKIĆ
MILUTIN BOJIĆ
OSKAR DAVIČO
MILOŠ CRNJANSKI
MATIJA BEĆKOVIĆ
PERO ZUBAC
NIKOLAJ VELIMIROVIĆ
PETAR PETROVIĆ-NJEGOŠ
DESANKA MAKSIMOVIĆ
ĐURA JAKŠIĆ
LAZA KOSTIĆ
J.J ZMAJ
BIOGRAFIJE
BRANKO RADIEVIVIĆ
VOJISLAV ILIĆ
ALEKSA ŠANTIĆ
JOVAN DUČIĆ
MILAN RAKIĆ
MILUTIN BOJIĆ
OSKAR DAVIČO
DESANKA MAKSIMOVIĆ
MILOŠ CRNJANSKI
MATIJA BEĆKOVIĆ
PERO ZUBAC
NIKOLAJ VELIMIROVIĆ
PETAR PETROVIĆ-NJEGOŠ
DESANKA MAKSIMOVIĆ
ĐURA JAKŠIČ
LAZA KOSTIĆ
J.J ZMAJ
NARODNO POEZIJA
EPSKA POEZIJA
LIRSKA POEZIJA
SAKUPLJANJE
KRITIKE
TERMINI
 


Miloš Crnjanski (1893-1977) spada u red najznačajnih i najplodnijih
pisaca srpske književnosti. Imao je veoma interesantan i zanimljiv život ispunjen raznim sukobima,od ideoloških do književnih. Radio je u diplomatskim predstavništvima ( poslanstvima) Kraljevine Jugoslavije u Berlinu, Rimu, Lisabonu i Londonu, od 1928-1945 godine. U emigraciji je živeo od 1945 do 1965 kada se vraća u komunističku Jugoslaviju. Pripadao je grupi mladih, avangardnih pesnika stasalih posle Prvog svetsog rata. Njegova Lirika itake( 1920) predstavlja veliku prekretnicu i u motivskom i teorijskom planu.Književno delo Miloša Crnjanskog je bogato i raznovrstno: afirmisao se kao pesnik, pripovedač, romansijer, ramski pisac, putopisac, eseijsta i pisac memoara, diplomata i patriota.
Pođen je u Ilinči, selu u blizini grada Čongrada, u Banatu, u današnjoj
Rumuniji. Gimanziju je učio u Pančevu, filozofiju u Beču, a visoke studije završio u Beogradu. Miloš Crnjanski je živeo po selima, gradovima, šumama i banatskim ritovima kao i svi drugi. Prevrtao je prašne knjige, uživao u blizini mladih žena, išao po grobljima. U mladosti je bio nacionalista, čitajući Svetozara Markovića postaje internacionalista. Posle je upoznao rat i želju- umreti, pa posle još jedan sa novim žrtvama. U međuvremenu je ljubio i voleo.Kao dečak ostao je bez oca, ali i pored tog gubitka bio je jedan od najboljih djaka svoje generacija. Školovanje nastavlja u Beču, gde izučava francusku revoluciju, Rusiju i čistu filozofiju čitajući razne knjige na nemačkom, madjarskom, italijanskom te naše prevode ruskih knjiga. Kada se 1914. vratio u novi Sad bio je uhapšen, a odmah zatim i mobilisan, Bio je prebačen na krvavi front u Galiciji. Po okončanju rata lečio se u Krakovu i rad u Beču i Segedinu. Posto je diplomirao na Filozofskom fakultetu u Beogradu, odlazi 1920. godine u Pariz gdje nastavlja studije. Sledece godine, poslije posjete Ivi Andricu u Rimu, vraca se u zemlju i vjencava se poznatom beogradskom ljepoticom Vidom Ruzic. Dvadeste godina je proveo u izgnanstvu. U Londonu, Engleskoj mnogo je patio za svojom domovinom. Svakodnevno je strahovao za svoj život . Umro je u Beogradu 1977. godine i sahranjen je u Aleji zaslužnih građana u oprostajnu reč Vladimira Stojšina, predsednika Udruženja književnika Srbije.
Crnjanski je jedan od inovatora Srpske književnosti.
Sarađivao je u brojnim književnim časopisima iymeđu dva rata : "Zenit", "Putevi", "Svedočanstva". Zajedno sa Rastkom Petrovićem, Dušanom Matićem, Aleksandrom Vučom, Oskarom Davičom, Stanislavom Vinaverom i Miroslavom Krležom širio je moderne tendencije u književnosti. Crnjanski je i tvorac sumatraizma specifičnog pravca koji se oslanja na ekspresionizam. Zbirka "Lirika Itake" donosi niz novina u tematici, stihu i tonu. Dominiraju protest proyiv rata, defetizam, nova izražajnost.
Poezija: Lirika Itake ( 1920) , Odabrani stihovi( 1954), Lamet nad
Beogradom (1962); pripovetke : Priča o muškom ( 1920); romani : Dnevnik o Čarnojeviću (1921), Seobe I ( 1929), Seobe II ( 1962), Roman o Londonu ( 1971); drame : Maska ( 1918), Tesla ( 1966); putopisi : Ljubav u Toskani ( 1930), Knjiga o Nemačkoj ( 1931); memoari : Kod Hiperborejaca ( 1966), polivalentno delo: Embahade ( 1983); monografija : Mikelanđelo ( 1982).

PDF DODATAK
Ako želite da ovu prezentaciju vidite u CIRILICI kliknite ovde
Trenutno ste u LATINIČNOJ verziji sajta




Miloš Crnjanski
1893-1977



Molimo Vas da sve komentare, pitanja i sve sto Vas zanima u vezi ove prezentacije posaljete autoru.Ova prezentacija je optimalna za IntenetExplorer5+ i rezoluciju 800*600.Posebnu zahvalanost na pomoci i savetima dugujem gospodinu Srdjanu Drazovicu.© Copyrights Reserved 2002.Sva prava zadrzana. Site designed by webmaster
Kao što vidite na ovoj srani ne postoji ni jedna jedina reklama, nepotreban link koji bi inače usporavao učitavanje, zato Vas poštovani posetioče molimo da klikom na reklamu, na vrhu, pomognete ovom sajtu.

VELIKO HVALA.

NA VRH STRANE